УРБАНІСТИЧНІ БАРВИ Й ФІЛОСОФІЯ ЗАМІСТЬ УРБАНІСТИЧНОЇ СІРОСТІ

КОНКУРС СТУДЕНТСЬКИХ НАУКОВИХ РОБІТ «МАЛЬОВНИЧА УКРАЇНА – ТУРИСТИЧНИЙ КРАЙ» ПРЕДСТАВЛЯЄ ТУР ОБ’ЄКТАМИ ГРАФІТІ ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Інститут історії українського суспільства ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» в партнерстві з Національною спілкою краєзнавців України продовжує анонсувати роботи, подані на Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт «Мальовнича Україна – туристичний край». Роботи, представлені на конкурс, пропонують цікаві й перспективні напрямки розвитку вітчизняної туристичної галузі. Так, об’єкти мистецтва є важливою частиною туристичної привабливості, оскільки демонструють особливості побуту, культури та національної свідомості громадян певного регіону. В складні часи для України особливо важливим стає посил її громадян в підтримці до збереження національності, самобутності, незалежності своєї країни через музику, літературу, драматургію, художні витвори тощо. Бажання людей вільно висловлюватися та виражати свій біль і сподівання на краще відображається вже і на стінах сучасного міста через графіті.

Так до виявлення туристичної привабливості графіті на вулицях Дніпропетровська взялась студентка 2-го курсу напряму підготовки «Туризм» Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, Герасько Маргарита. Місто Дніпропетровськ має досить багато історичних, архітектурних, культурних та природних пам’яток, музеїв та інших туристичних об’єктів. Величезна набережна, пейзажні парки, промислове минуле і сучасне, цікаві події та фестивалі завжди приваблювали сюди туристів. До того ж Дніпропетровськ наповнений духом мистецтва. Дуже часто тут проводять фотовиставки, концерти, відкривають нові картинні галереї.

Проте вуличне мистецтво, яке має яскраво виражений урбаністичний характер, залишається малопомітним проявом суспільної свідомості й місцевого колориту і, водночас, іще не достатньо освоєним туристичним явищем. Основною його складовою є графіті. Графіті сьогодні – це нанесення малюнків або надписів на стіни, чи інші поверхні. Не дивлячись на те, що такі твори дуже масштабні, багато перехожих і туристів не помічають та навіть не здогадуються про їх існування. Це прикро, адже митці з народу вкладають безліч зусиль, аби зробити вигляд міста яскравішим. Хотілося б продемонструвати цю змістовну красу всім!

Графіті у Дніпропетровську – не просто забруднення стін, це самовираження. Причому, самовираження не лише авторів творів, а й суспільних настроїв. Вуличні стіни, наче полотно, дають змогу народним митцям міста самостверджуватися, заявляти про себе, посилати повідомлення про радість, сум, надію, страх, незадоволення, сарказм і т. п. в маси. На сьогодні склалась культура нанесення графіті й тому вже не можна сказати, що це обов’язково є вандалізмом, оскільки шляхетні художники Дніпропетровська ніколи не зіпсують прекрасні частини міста, а навпаки замаскують його недоліки. І, звичайно, коли людина побачить ці величезні картини, то вона вже не зможе залишитися байдужою до почуттів, якими автор хотів поділитися. На нашу думку, через графіті туристам можна показати історію, сучасне і майбутнє Дніпропетровська та його настрій. Тому формується ідея екскурсійного туру по місцях розміщення графіті в місті із захопливими розповідями про самих митців і те, що вони бажали донести суспільству, створюючи свої шедеври.

Почнемо нашу подорож вулицями Дніпропетровська з «Кварталу мистецтв». Цей проект був розпочатий у 2014 році громадською організацією «К12» з метою облаштування міста і створення нових визначних місць. «Квартал мистецтв» знаходиться на набережній Перемоги між величавим готелем «Парус» та рестораном «Поплавок». У цьому казковому місці розташовано більш ніж 20 арт-об’єктів, серед них, графіті малюнки, інсталяції та невеличка бібліотека.

 

Квартал мистецтв

Навесні, влітку й восени, це місце розквітає. Тут проводяться благодійні ярмарки, акустичні й поетичні вечори, фотовиставки, або просто збирається спілкуватися молодь. Усі урни для сміття, лавочки, паркани слід вважати справжніми арт-об’єктами. Усі ці речі навіть приблизно не схожі між собою та в кожну з них вкладена велика праця скульпторів, дизайнерів і художників, сповнених любові до України. Особливо вражає робота графіті-художника Zdesroy. Він зобразив величного українського Кобзаря Т. Г. Шевченка сильним захисником українського народу, надавши йому тіло атланта. «Квартал мистецтв» дійсно культове місце, однак, воно ще потребує уваги та подальшого розвитку арт-об’єктів й інфраструктури для гостей.

 

Могутній Шевченко

Далі варто завітати до парку Глоби та на вулицю Шевченка, де зможемо побачити твори організації «665». Ця група відома тим, що її малюнки несуть дуже глибокий зміст. Наприклад, у парку Глоби є величезне графіті, на якому намальовано тіло та чотири різні голови до нього. «Тіло»  це наче Україна, а чотири «голови» – різні варіанти розвитку її майбутнього. Одна голова виражає корупцію, жадність та обмеженість у свободі, інша не може висказати свою думку, третя взагалі щось незрозуміле, а четверта – це дівчина у віночку, яка бореться за волю і наче каже: «Воля надихає». Цей твір можна нескінченно розбирати, але факт залишається фактом – цей малюнок змушує задуматись над майбутнім своєї країни і йти правильно обраним шляхом задля її світлого майбутнього. 

 

Майбутнє

На вулиці ж Шевченка знаходиться інший твір арт-організації «665», яким зображено українця, що лежить і думає про майбутнє країни. Він має надію на краще і це можна побачити у його думках, які нагадують кордони території України удь-яка людина одразу зрозуміє за цими символічними малюнками становище мешканців Дніпропетровська та українців в цілому, і навіть не потрібно буде додаткових пояснень.

 

Надія українця

Далі слід відвідати стадіон «Славутич». Тут знаходиться графіті-галерея під відкритим небом. На стінах можна зустріти твори таких графіті-художників, як Zdesroy, Anton Moek та інших. Велика кількість робіт у різних стилях, зібраних в одному місці, заворожує погляд. До того ж, декілька робіт присвячені пам’яті видатних людей. Наприклад, є графіті на честь 105-го дня народження французького дослідника Світового океану – Жак-Іва Кусто. На малюнку можна побачити дослідника в його незмінній червоній шапці та риб незвичайних форм, які плавають навколо нього. Також художники присвятили дуже цікавий малюнок Майклу Джексону, світовому «Королю поп-музики».

 

Жак-Ів Кусто

Дніпропетровськ має ще дуже багато таких чудових та яскравих графіті. Вони можуть знаходитись у найнеочікуваніших частинах міста, але кожний з малюнків завжди приємно дивує дослідників сучасного Дніпропетровська. Важливо додати, що з часом деякі шедеври вуличного мистецтва руйнуються через погодні умови та інші впливи зовнішнього середовища. Дуже складно потім знов відновляти малюнки, інсталяції, які вже стали частиною міста сьогодні і створюють багато можливостей для розвитку нетрадиційних видів туризму в епоху креативу, свободи, демократії та незалежності.

Тому мандрівникові варто поспішати побачити цікаві, сповнені глибокого змісту твори вуличного мистецтва! Вони як мить життя! Слід ловити. Також тур по графіті міста Дніпропетровська дає змогу мандрівникові зануритись у неповторне мистецьке середовище, яке у кожному місті таке різне і по своєму яскраве.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.