Подорож в просторі й часі. Гончарство і “Гранітно-степове Побужжя”

 

22 травня було підведено результати Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт «Мальовнича Україна-туристичний край». На конкурс було представлено ряд проектів, які відкривають для туристичної галузі ряд мало відомих і не відомих об’єктів.

Переможці конкурсу отримали грошові призи, спонсором яких виступила компанія ДП «Лакталіс-Україна», один із лідерів у виробництві молочної продукції. Організаційний комітет конкурсу висловлює щиру подяку ДП «Лакталіс-Україна» за підтримку інноваційної діяльності молоді у нинішній дуже не простий час.

Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт “Мальовнича Україна-туристичний край”, який проводиться Інститутом історії українського суспільства ДВНЗ “КНЕУ імені Вадима Гетьмана” у партнерстві із Національною спілкою краєзнавців України, представляє роботу Анни Царинної “Гончарство – цікава і необхідна справа”.

У Первомайському районі Миколаївської області розташоване мальовниче село Степківка. Воно поки мало відоме далеко за межами області й, навіть, району. Проте, неподалік від нього знаходиться одне із семи чудес України  Національний ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя». Це унікальна природна пам’ятка й доволі широко відомий туристичний об’єкт. Село ж Степківка містить в собі також значний туристичний потенціал, зважаючи на його славні гончарні традиції. Народні промисли дають змогу мандрівникові крім цікавих фото і миттєвих вражень взяти із собою цікаві речі, які можуть бути створені лише у тому місці яке йому пощастило відвідати.

Гончарство – одне з найбільш поширених видів господарської діяльності й народного мистецтва, яке має багатовікову історію і глибокі традиції. Упродовж століть руками та розумом багатьох поколінь майстрів за допомогою примітивного гончарного круга виготовлялися як звичні багатьом поколінням предмети побуту так і справжні витвори мистецтва.

В селі Степківка здавна виробляли оригінальний глиняний посуд (про це свідчать експонати шкільного краєзнавчого музею). В одній із його експозицій, яка розповідає про сучасну Степківку, розміщено виставку керамічних виробів місцевого гончарного підприємства, яке виникло порівняно недавно (1990 р.). Напільні вази, кухлі, глечики, тарілки, горщики, сувенірні вироби привертають увагу відвідувачів своєю довершеністю.

Гончарство для жителів Степківки є особливим заняттям. В цій місцевості іще пращури нинішніх степківчан за допомогою гончарного круга і глини витворяли справжні шедеври.

Так з давніх-давен в селі існує легенда, що колись, дуже давно, трапилась велика посуха; така посуха, що не тільки в річках та озерах, а навіть і в колодязях висохла вода. В селі жила одна сім’я гончарів, а в тієї сім’ї був всього на всього однин син. Захворів без води батько, і син, щоб не вмер його батько, взяв глечик та й пішов шукати води. Де він її шукав, хто його знає, а тільки десь-то найшов. Набрав в глечик і поніс додому. По дорозі натрапив на одну жінку з дитиною, що вмирали без води, дав він їм напитись і тим самим відвів їх од смерті. Далі натрапив він на одного чоловіка, також врятував його від смерті, потім на третього, четвертого. Води зосталось у нього тільки на самому денці. Повернувся він до хати і врятував свого батька, який майже помирав від спраги. Всім дав пити і всіх одвів од смерті.

Легенда в селі відіграє надзвичайно особливе значення і кожен степківчанин, вважає, що хто купить глечик у місцевого майстра-гончара чи виготовить під його керівництвом власноруч горщик, той завжди буде здоровим і проживе багато років. Тому варто відвідати Степківку й привезти додому життєдайний витвір мистецтва.

У селі творить майстер своєї справи В. В. Макарцев, найкращий гончар Степківки. У його колекції налічується кілька десятків виробів створених власноруч у створення яких вкладено всю любов, натхнення й талант майстра. Раніше в селі створювалися гончарні гуртки, де він навчав дітей осягнути всі тонкощі гончарного ремесла. Підлітки мали змогу дізнатися про приготування глиняної маси, властивості глини при обробці, фарбування глини при опаленні, про прийом роботи на глиняному крузі і, звичайно ж, створити своїми руками свій невеличкий шедевр. Ремесло не забуте і Степківку варто відвідати заради того щоб не лише познайомитись із її неповторним побутом і легендами та придбати витвір гончарного мистецтва, й спробувати створити шедевр власноруч. Не всюди є змога взяти майстер-клас у стравжнього майстра.

У роботі «Гончарство – цікава і необхідна справа» розроблено програму перетворення Степківки у крупний культурний і туристичний центр і першими кроками має стати відкриття гончарної майстерні й магазину із виробами з глини. Далі, створення гуртока дасть змогу проводити майстер-класи й залучати туристів до нашого краю.

Таким чином, Степківка поряд із одним з семи чудес України  Національним ландшафтним парком «Гранітно-степове Побужжя» стане цікавим туристичним центром України.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.