З 2021 року на товарно-сировинних біржах України організовуються електронні аукціони, на яких можна придбати деревину та пиломатеріали. Торговельні майданчики використовують електронні платформи, які об’єднують учасників ринку та дозволяють реалізувати ліс у зручному форматі. Для участі в біржовому аукціоні необхідно пройти попередню онлайн-реєстрацію. Достатньо обрати біржу та заповнити заяву-анкету.
Сучасний ринок деревини, який розвивається завдяки євроінтеграційним процесам, дозволяє покупцям чесно конкурувати. При цьому держава отримує можливість контролювати законність вирубок та моніторити об’єми продажу сировини.
Формат е-аукціонів
Детально про особливості проведення торгів можна дізнатися на сторінці https://www.epravda.com.ua/columns/2021/11/2/679333/. Співробітник біржі розповідає про міфи, які виникли після впровадження нового формату продажів лісоматеріалів.
Варто зауважити, що учасники електронних аукціонів зустрічаються дистанційно. Це має свої переваги.
- Можна брати участь у торгах з будь-якого регіону країни.
- Є можливість пройти реєстрацію та надіслати документи для акредитації онлайн.
- Заявки від виробників надходять максимально швидко, тому організація наступного аукціону не потребує багато часу.
Але велика частка замовників скаржаться, що дистанційний формат має і суттєвий недолік: неможливо оглянути сировину та впевнитися у її якості.
Чи можливий попередній огляд товару
Щоб покупці могли на власні очі пересвідчитись, що заявлений лот відповідає своїм параметрам, впроваджено процедуру попереднього огляду. Замовник має право завітати на склад та отримати доступ до лісоматеріалів, які виставлено на продаж. При цьому виробники забезпечують зберігання такої деревини на нижніх ярусах, що гарантує фізичний доступ до лісу без перешкод.
Особливості процедури огляду
Не всі пропозиції на біржі мають формат з попереднім оглядом. Як свідчить біржова статистика, така частка на даному етапі розвитку ринку деревини є відносно невеликою. При цьому наглядові біржові ради можуть обмежити об’єм партій деревини, які передбачають огляд замовником.
Подібний формат є стандартним у європейських державах. Це дозволяє уникнути непорозумінь та гарантує ретельну підготовку лотів до аукціону.
Попередній огляд партії деревини: зловживання та проблеми
Потреба у попередньому огляді товару виникла через низку випадків, коли замовнику пропонували укласти угоду, але ліс не відповідав опису лоту. Партія, яка реалізується, мала дефекти, лісоматеріали погано зберігалися, мали значні відмінності від даних, які пропонувалися на аукціоні (не та порода дерев, відсутність сертифікату тощо).
Але і з боку покупців траплялися зловживання. Замовник відмовлявся від купівлі, мотивуючи свою позицію неналежною якістю товару. При цьому партія відповідала заявленим раніше характеристикам. Виробники мали знову виставляти лот на аукціон (оформлення повторної заявки потребує часу). За цей період деревина могла втратити свої якості.